ANADOLU’DAN ANAYURDA MANEVİYAT ÖNDERİ HALİFE ALTAY KİTABI KİTAPÇILARDA


Kazak Türklerinden ve bu sene 100. doğum yılı kutlanacak olacak din bilgini Halife Altay’ın hayatı ve fikirlerini anlatan kitap seçkin kitapçılarda yerini aldı. 5 Ocak tarihinde baskıdan çıkan kitabı İstanbul’daki yoğun kar ve işlerden dolayı 10 gündür temin edemiyorduk. Dün akşam elimize ulaştı. Baskısı çok güzel olmuş. Kitabı yayınlayan Kalender yayınevine çok teşekkür ediyorum.

[code language=”css”] <meta property="og:image" content="http://www.abdulvahapkara.com/wp-content/uploads/2017/01/20170117_101205a.jpg" /> [/code]

Bilindiği gibi Halife Altay 1988’de Kur’an-ı Kerim’i ilk Kazakça mealini hazırlayarak tarihe geçmişti. 1992’de bağımsızlığını kazanmasından sonra Kazakistan’a da göç eden Altay Sovyet döneminde ağır tahribat görmüş manevi hayatın tekrar kazanılması için yorulmadan bıkmadan atayurdunda hizmet etti.

Halife Altayin hazırladığı ilk Kazakça Kuranı Kerim Meali (Arka kapak 1988)

Altaylardan çıkan ve Himalayaları aşarak Tibet’i geçerek Hindistan ve Pakistan’dan üzerinden 1953’te Anadolu’ya gelen Halife Altay Türkiye Kazaklarının haklı bir gururudur. Dün bize kitabı teslim eden KATEAD Derneği Başkanı Serkan Dinçtürk Mart ve Nisan aylarından birinde İstanbul’da Halife Altay’ı anmak üzere uluslararası bir toplantının hazırlıklarını sürdürdüklerini ifade ettiler. Kendilerine bir toplum büyüğünü tanıtma yolundaki hem bu kitap, hem önümüzdeki aylarda yapılacak toplantı için teşekkür ediyorum.

Kitabın yazarı Kazıbek İslambek bu konuda 1999’da Marmara Üniversitesi’nden değerli dostumuz Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere danışmanlığında Yüksek Lisans tezi hazırlamıştı.

Kitabı Kalender yayınevi, D&R gibi kitapçılardan ve KATEAD derneğinden temin edilebilir. Türk dünyası tarihini araştıran ve seven herkese hararetle tavsiye ediyoruz.

Prof. Dr. Abdulvahap Kara

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.