ATSIZ VE PUTİN HAKKINDA İKİ YENİ KİTAP

Bugün kargodan iki yeni ve önemli kitap geldi. Biri Türk dünyasının bilge akademisyenlerinden değerli hocam Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun’un kaleminden büyük tarihçi ve yazar Nihal Atsız konusunda kaynaklara dayalı 750 sayfa civarında hacimli bir kitap. Kitabın arka kapağında “Elinizdeki kitap, lise yıllarından beri Atsız’la yoğrulan, hayat çizgisini Atsız’ın fikirleriyle belirleyen bir bilim adamının kaleminden çıkmıştır. Atsız’la ilgili her şeyi bu kitapta bulacaksınız. Hayatının ayrıntılarını, bilim adamlığını, sanat adamlığını, fikirlerini, kavgalarını ve üslubunu. Bütün eserlerinin geniş tanıtım ve tahlillerini. Bu kitapla Atsız’ı daha yakından tanıyacaksınız” demektedir.

İkinci kitap Rusya Federasyonu’nun Devlet Başkanı Putin’in gaziantep escort bayan biyografisini anlatıyor. Putin dünyanın ilgisini çeken bir lider olduğu için hakkında yazılmış bir çok kitap bulabilirsiniz. Ama bu kitabın diğerlerinden farkı Rusya uzmanı iki Türk gazeteci Cenk Başlamış ve Okay Deprem tarafından kaleme alınmış olmasıdır. Bu da Türk yayın dünyasında ender görülen vakalardandır. Çünkü çoğunlukla yabancı ülke liderlerini tercüme eserlerden okuyoruz. Bu sebeple, iki yazarı bize dünya çapında özgün bir eser kazandırdıkları için kutluyorum.
Bu açıdan kitabın önemini teyit eden bilgileri arka kapak yazısından da okuyoruz: “Yıllarca Moskova’da çalışan deneyimli gazeteci Cenk Başlamış ve Okay Deprem, Putin’in Leningrad sokaklarından KGB başkanlığına, oradan Kremlin’e uzanan iktidar öyküsünü eşsiz ayrıntılarla anlatıyor. Son beş asırdır Türkiye’nin hep dikkatle yaklaşmak zorunda olduğu komşusu Rusya’da neler olduğunu anlamak isteyenler bu kitabı mutlaka okumalı.” Biz de öyle yapıyor bu ve Atsız konusunda gelen kitabı okumaya başlıyoruz. Sonra kitaplarla ilgili düşüncelerimizi sizler paylaşacağız elbette.