AVRUPA VE TÜRKİYE KAZAKLARINA VERİLEN ÖDÜL

Astana’da 10 Kasım 2017’de önemli bir toplantı, yani Kazak Alaş Orda Mlli Hükümeti’nin 100. yıldönümü vesilesiyle uluslararası sempozyum gerçekleştirildi.

Kazakistan’ın siyaset, kültür ve bilim alanındaki önde gelen temsilcileri ve yurt dışından konuklarla 1600 kişinin katıldığı bu toplantıdan sonra Kazakistan İlimler Akademisi’nin Alaş Madalyası ile ödüllendirildik.

Mustafa Çokay ve Alaş Milli Hareketi hususunda yıllardır yürüttüğümüz çalışmalarımızın bu şekilde takdir edilmesi biz heyecanlandırdı, mutlu etti. Çünkü, bir yazara Yazarlar Birliğinin ödülü, bir bilim adamına da İlimler Akademisinin ödülü en yüksek ödül sayılır. Kazakistan İlimler Akademisi Başkanı Prof. Murat Jurinov ve bu kararı alan diğer kişilere şükranlarımı arz ederim.

Aynı zamanda bizi yetiştiren başta Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu olmak üzere tüm hocalarıma teşekkür borçluyum. Özellikle Türkiye ve Avrupa’daki tüm Kazak soydaşlarıma ve akrabalarıma da şükranlarımı ifade etmek isterim. Biz bir bilim adamı olarak araştırmalar yaparak kitaplar yazıyor, makaleler yayınlıyor ve uluslararası toplantılara katılıyorsak, hepsi onların destek ve duaları sayesindedir diye düşünüyorum.

Çünkü Kazak atamız “Kuş kanadıyla uçar, kuyruğuyla konar” diye boşuna dememiştir. Türkiye ve Avrupa Kazakları içinde bizi her zaman maddi ve manevi destekleyen akrabalarım ve dostlarım olmasaydı, bu çalışmaların hiçbiri olmazdı. Başka bir deyişle, benim yazdıklarım sizlerin bilimdeki başarılarınızdır. Bu sebeple, değerli Avrupa ve Türkiye Kazakları bu madalya bana değil, sizlere verilmiştir. Kabul buyurunuz!

Saygılarımla,

Prof. Dr. Abdulvahap Kara