KAZAKİSTAN’DA GÖKBÖRÜLÜ HATIRA PARALAR

Kazakistan’da elmas uçlu gümüş madeni para basıldı.

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Merkez Bankası 28 Kasım’da “Göçebeler kült hayvanları – totemleridir” adı altındaki para dizisinden “Kökböri” simgeli ulusal madeni para koleksiyonunu dolaşıma çıkartmıştır.

Kökböri (Bozkurt) – proto-Türk topluluklarının en önemli totem hayvanıdır. Hun devrinde ata kültünün bir parçası haline geldiği görülmektedir. Kurtla ilgili olarak zamanla gelişen hayvan-ata kavramı devlet, hükümdarlık vb. unsurların simgesi de olmuş, gök ve yer unsurlarıyla ilgili çeşitli anlamlar kazanmıştır.

Nominal değeri 5000 tenge ve 500 tenge olan “Kökböri” madeni paraları, yaldız teknolojisi kullanılarak gümüşten yapılmış ve elmas uç eklenmiştir. Madeni paraların arka yüzünde (ters tarafında) “Kökböri” yazısının ve elmas uçlu kurt kafasının doğal ve şablon görüntüsünün bir bileşimi bulunmaktadır. Madeni para, çevresi boyunca Saka hayvan tarzında yapılan kurt figürlerine ve geniş bir kenara sahiptir.

200 tenge ve 100 tenge nominal değerindeki “Kökböri” madeni paraları ise nikel-gümüş alaşımından yapılmıştır. 200 tengenin hazırlığında da yaldız teknolojisi kullanılmıştır. Madeni paraların arka yüzünde (ters tarafında) “Kökböri” yazısının ve kurt kafasının doğal ve şablon görüntüsünün bir bileşimi bulunmaktadır. Madeni para, çevresi boyunca Saka hayvan tarzında yapılan kurt figürlerine ve geniş bir kenara sahiptir.

5000 tenge nominal değerindeki madeni paralar 200 adet olmak üzere dağıtıma çıkartılmıştır ve özellik itibarı ile: 925 ayar gümüş, ağırlık – 777,5 gram, çap – 100 mm, 2 mm çapında elmas uç ve “proof” işçiliğine aittir. 500 tenge nominal değerindeki madeni paralar 3000 adet olmak üzere dağıtıma çıkartılmış olup özelliklerine göre: 925 ayar gümüş, ağırlık – 31,1 gram, çap – 38,61 mm, 1 mm çapında elmas uç ve “proof” işçiliğinde yapılmıştır. 200 tenge nominal değerindeki madeni paralar ise, nikel-gümüş alaşımından, 15 gram ağırlığında, 33 mm çapında, “proof-like” işçiliğinde, 3000 adet olmak üzere yapılmıştır. 100 tenge nominal değerindeki madeni paralar da nikel-gümüş alaşımından, 11,17 gram ağırlığında, 31 mm çapında, “brilliant uncirculated” işçiliğinde, 30 000 adet olmak üzere hazırlanmıştır.

5000 tenge, 500 tenge, 200 tenge ve 100 tenge nominal değerindeki madeni para koleksiyonu, Kazakistan Cumhuriyeti sınırları içinde her türlü ödemelerde kabul edilmenin yanı sıra hiçbir sınırlama olmaksızın Kazakistan Cumhuriyetinin tüm bankalarında, banka hesabına havale ve transfer işlemlerinde kullanılmak, değiştirilmek ve takas edilmek zorundadır.

Madeni para koleksiyonu, ekonomik yönetim hakkına sahip olan “Kazakistan Cumhuriyeti Merkez Bankası Kazakistan Darphanesi” tarafından Devlet teşebbüsünde yapılmıştır. Madeni paraların tahsil edilebilir değerde satılması amaçlanmıştır.

Gümüş madeni paralar hediyelik eşya ambalajında, Kazakça, Rusça ve İngilizce dillerinde yayınlanan Kazakistan Cumhuriyet Merkez Bankasının bir numaralı kalite sertifikası ile birlikte verilmektedir.

“proof-like” işçiliğinde nikel-gümüş alaşımından hazırlanan madeni paralar hediyelik eşya ambalajında verilecektir.

“Brilliant uncirculated” işçiliğinde nikel-gümüş alaşımından hazırlanan madeni paralar ise özel bir baskı ambalajında verilmektedir.

Koleksiyon paralarını Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Bankası’nın tüm bölgesel şubelerinden ve www.nationalbank.kz adresindeki online mağazadan satın almak mümkündür.

Rusçadan çeviri: Kazakistan Ankara Büyükelçiliği sayfasından alınmıştır. Haberin Rusça orjinali aşağıdadır.

https://www.inform.kz/ru/moneta-iz-serebra-s-brilliantom-vypuschena-v-kazahstane_a3468572?fbclid=IwAR0RAtMcdu0cpqaAMJVL0dn7fhe4dYYr_Qhh3AUlt6iBqV34zFRYDG2-uIE