KİM NE DERSE DESİN KIMIZ GİBİSİ YOK

Bugün İstanbul Zeytinburnu’nda iki kardeşimizin düğün yemeği vardı. Sıcak havada öğle vakti iki yerden yemek yemek elbette mideye ağır geldi. Ancak iyi ki kımız var. Geçen hafta Astana’dan gelen dostlarımızın getirdiği “Qazaq House” marka kımızdan bir çamçak içtim. Mideme çok iyi geldi. Rahatladım. Herkese tavsiye ediyorum. Kımız olmasa bugün ben ne yapardım? Çünkü akşam da yine düğün sahiplerinden iki yemek yemek zorundayız. Allah yardımcımız olsun.

Kazakistan’a gidenler marketlerden bu marka kımızı alsınlar. Tabii olarak üretilmiş bu organik kımız marketlerde satılan bence en iyi kımız. Kazakistan’a gidemeyen arkadaşlar üzülmesinler. İzmir Kemalpaşa’da merhum Şirzat Doğru büyüğümüzün Alaş Kımız Çiftliği’nin ürettiği kımızlardan satın alabilirler.

Kımız özellikle ağır yemeklerden sonra içildiğinde yemek sindiriminde çok yararlı olmaktadır ve ayrıca şifai ve besleyici özellikleri de bulunmaktadır. Binlerce yıllık tarihi sahip bu milli içkimizi Türkiye’de de üretip dünyaya tanıtmak gerekmektedir.