NOKTALI VİRGÜL HASTALIĞI

Son dönemlerde okuduğum tezlerde, kitaplarda ve makalelerde bir noktalı virgül merakı görüyorum. İki gündür bir kitap tashih ediyorum. Orada da bolca kullanılmış. Yanlıştır. Hastalıktır. belki de salgın. Çünkü, yayılıyor gibi. Dili yozlaştırmayalım. Rastgele noktalama işaretleri kullanmayalım. Yerli yerinde kullanmak için imla kılavuzunu okuyalım.

 

Noktalı virgül öyle sık kullanılıyor ki, virgül olması gereken yerde o, hiçbir noktalama işarete olmaması gereken yerde yine o. Nedir bu? Nedir bu merak noktalı virgüle?! Halbuki en az kullanılması gereken işaretlerden birisidir o. Açın TDK imla kılavuzunu da, bir zahmet okuyun:

“Ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur: Sevinçten, heyecandan içim içime sığmıyor; bağırmak, kahkahalar atmak, ağlamak istiyorum. At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır.”

Noktalı virgülü sık kullananlar da, maalesef kullanılması gerek bu tip cümlelerde kullanmazlar, ama başka her yerde kullanırlar.

Noktalama işaretleri, içimizden geldiğince, keyfimizce kullanılacak işaretler değildir. Lütfen imla kılavuzunu bir kere dikkatli okuyun.