TEREYAĞLI ÇAY

29 Nisan 2016’da basında yer alan açıklamasında Canan Karatay tereyağının önemli bir besin kaynağı olduğunu söylemiş ve şöyle devam etmişti: “Doğal tereyağı, köy tereyağı tüketebilirler. Ben bir kardiyolog olarak kitabımda tereyağı nasıl yapılacak onu anlatıyorum. Çünkü, tereyağı kalbimizin iyi çalışması için önemlidir ve vücudumuzun iyi en önemli besinlerinden biridir. Damarlarımızın tıkanmaması içinde tereyağı önemlidir. Tereyağını köy yumurtasına kırıp yiyebilirsiniz, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Hatta Orta Asya’da yaşayan kişiler çaylarına tereyağı koyarlar.

Değerli bilim insanı Prof. Canan Karatay’a çok teşekkür ediyorum. Böylece Kazak çayını gündeme getirmiş oldu. Kazaklar ve tüm Orta Asya Türk toplumları eski devirlerden beri çayı sütlü içerler. Hatta Babür Devleti’nin yönetiminde asırlarca kalan Hindistan’ı uzun müddet ellerinde bulunduran İngilizler de sütlü çay içerler. Aslında tüm Avrupa sütlü çayı bilir. Çok şaşırtıcı olan Türkiye’nin sütlü çay pek bilmediği. Ama şimdi İstanbul’da bazı ünlü kafelerin sütlü çayı Fransızcada sütlü çay anlamına gelen “Thé Au Lait” ismiyle servis yapmaları sevindirici.

Sütlü çay içme geleneği Türkiye’deki Kazaklar arasında devam ediyor. Canan hocanın sözlerinden sonra, yaşlıların sağlıklı ve faydalı bir iş yaptığını anlayan Kazak gençleri de tereyağlı çay içmeye başladılar. Ben de bu sabah böyle bir çayla kahvaltı yaptım. Merak edenler için de tereyağlı ve kaymaklı çayın fotoğrafını çektim. Evde deneyebilirsiniz, afiyet olsun!

İstanbul – Abdulvahap Kara

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.