TÜRKİYE KAZAK GENÇLERİ ASTANA KUTLAMALARINDA

Astana Şehri’nin başkent oluşunun 20. yılı dolayısıyla Kazakistan Devlet Sekreteri Gülşara Abdiqalıqqızının davetlisi olarak İstanbul’dan 10 genç Astana’ya hareket etti.

KATEAD Derneği’nin girişimleriyle gerçekleşen organizasyonla gençler üç günlük seyahatle Astana’nın tarihi ve turistik mekanlarının yanısısıra üniversiteler, kütüphaneler ve müzeleri gezecekler.

Gezi esnasında Kazakistan Devlet Sekreteri Gülşara Abdiqalıqqızı’nın gençleri Cumhurbaşkanlığı Köşkü Akorda’da kabul edeceği öğrenildi.

Kazakistan yetkilileri organizasyonun başarılı geçmesi halinde, bunun geleneksel hale gelebileceği ifade ettiler. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde başta KATEAD yöneticileri olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. Bilindiği gibi geçtiğimiz Şubat ayında Devlet Sekreteri İstambulda Zeytinburnu’nda Kazak ileri gelenleriyle bir toplantı yapmıştı. Bu toplantıda KATEAD Başkanı Serkan Dinçtürk gençlerin atayurtlarıyla irtibatlarının arttırılmasının önemine vurgu yapmış ve Türkiye’den Kazak gençlerinin Astana kutlamalarına davet edilmesi hususunda istekte bulunmuştu. Ve bu istek kabul edilmişti.