TÜRKİYE KAZAKLARININ BÜYÜK KAYBI: BABU MOLLA

Değerli hocamız Murat Bıçakçılar dün, yani 28 Mart 2019 Çarşamba akşam saatlerinde 67 yaşında Hakk’a yürüdü. Tedavi gördüğü hastanede vefat eden Türkiye Kazaklarının önde gelen hocalarından ve Babu Molla olarak da bilinen Murat Bıçakçılar davudi sesi, güleryüzlü ve mütevaziliğiyle gönüllerde taht kurmuş bir şahsiyetti.

Babu Molla 2004’de Paris’te Halife Altay’ın oğlu Abdulsamet Altay ile birlikte

Babu Molla 1952 senesinde babası muhterem zatlardan ve din bilgini Ukkaşe Molla (Kazaklar arasında Kariştay Molla olarak bilinir) kutsal hac vazifesini yaparken dünyaya geldi. Hac esnasında Ukkaşe Molla Kabe’nin Hz. Peygamberimizin girişte kullandığı Bab-ü’s Selam kapısına hayran kalır. Bu sırada evden bir telgraf alır ve nur topu gibi bir oğlunun olduğunu öğrenir. Hemen cevap yazar, ismini Bab-ü’s Selam koyun. Ve doğan çocuğa Bab-ü’s Selam adı verilir. Ama nüfus dairesindeki memur yanlışlıkla Barısselam yazar. Bu isim sonraları Babu Molla’ya sorun olur ve isim herkesin kolay yazıp söyleyebileceği Murat ismi ile değiştirilir. Ama halk arasında Bab-ü’s Selam’ın kısaltılmışı şekli olan “Babu” ile anılmaya devam eder.

Babu Molla 2018de Kara Ailesi adına verdiğimiz iftar yemeğinde akşam namazanı kıldırıken

Murat ağabey gerçekten tarihe, kültüre meraklı çok güzel bir insandı. İstanbul Fatih’te Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte İmam Hatip Lisesi’nde okumuştu. Bir zamanlar futbol da oynamış. 1970’lerde Zeytinburnu’nda fırtına gibi esen Türkistanspor’da sol açık olarak top koşturmuştu. Bunu bana Türkistanspor hakkında küçük bir belgesel hazırlarken gururla söylemişti.

Büyük din bilgini Ahit Hacı’nın ahfadından olan ve Türkiye Kazaklarının tarihine ve şecerelerine de vakıf olan hocamız hatim dualarında göç kahramanlarını ve liderlerini, tüm Kazakların vefat etmiş büyüklerini ve cenaze sahiplerinin yakınlarının isimlerini tek tek sayarak hem onların ruhlarını şad eder, hem de bizlerin onları hatırlasanıza vesile olurdu.

Hocamız dün safra kesesi ameliyatından başarılı bir şekilde çıkmıştı. Çocuklarıyla da konuştu. Daha sonra beklenmedik bir kalp durmasıyla hayata veda etti. Aslında Babu Molla bu sene emaneti sahibine teslim edeceğini hissediyordu. Çünkü oğullarına bir defasında “Babam Ukkaşe Molla 67 yaşında vefat etmişti. Ben de bu sene 67 yaşındayım. Hazırlıklı olun bu sene emr-i Hak vaki olabilir” demiş. Ve dediği oldu.

Cenazesinin bugün ikindi namazını müteakip Zeytinburnu Emine İnanç Camisinden kaldırılacağı bildirildi. Hocamız Kazlıçeşme mezarlığına defnedilecek. Türkiye Kazakları büyük bir değerini kaybetti. Merhume Allah’tan gani gani rahmet, yakınlarına başsağılığı ve sabırlar diliyorum.

Prof. Dr. Abdulvahap Kara