KAZAK GÖÇÜ’NÜN 65. YILI ANISINA AKSARAY SULTANHANI’NDA KAZAK PARKI VE MÜZESİ YAPILIYOR

Aksaray Sultanhanı Belediyesi’nin Kazak tarihi ve kültürünün tanıtımı için tahsis ettiği 3500 m2’lik araziye yapılacak Kazak keçe yurdu şeklindeki Kazak Müzesi’nin temeli 15 Eylül 2017 Cuma günü atıldı. Merkezi İstanbul’da bulunan Kazak Eğitim ve Araştırma Derneği (KATEAD) Başkanı Serkan Dinçtürk ve Sultanhanı Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Temel ve Fatih Ağır’ın hazır olduğu temel atma töreninden sonra iş makineleri çalışmalara başladı.

Dernek Başkanı Serkan Dinçtürk’ün verdiği bilgiye göre, Sultanhanı Belediye Başkanı Sayın Fahri Solak’ın himayelerinde Kazak Parkı ve Müzesi’nin inşaaşı bir ay içinde tamamlanarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. kuruluş yıldönümünde 29 Ekim 2017’de törenle açılacaktır.

Tarihi İpekyolu üzerindeki Aksaray şehrindeki 1229’da inşa edilen meşhur Sultan Hanı Kervansarayı’nına 250 m. mesafedeki parkın turistlerin uğrak yerlerinden biri olması bekleniyor.

Müzede özellikle Türkiye Kazaklarının göç tarihi ile ilgili objelere yer verilecektir. Bilindiği gibi Pakistan’dan, bundan 65 sene önce, 1952’de Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak kabul edilen Kazaklardan 60 aile Aksaray Sultanhanı’na yerleştirilmişti. Geçim sıkıntısından dolayı zaman içinde Kazaklar İstanbul’a ve Fransa’nın başkenti Paris’e göç etmek zorunda kalmışlardı. Ancak Sultanhanı’nda Kazaklar tarafından 1968’de inşa edilen “Türkistanlılar Camisi” 1974’de esaslı bir onarım geçirdikten sonra günümüzde Müslümanlara hizmet vermeye devam etmektedir.

Parkın ve müzenin tüm inşaat masraflarının Türkiye ve Fransa Kazaklarından toplanan bağışlarla karşılandığı bildirildi. 29 Ekimdeki törene Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı’nın yanısıra Kazakistan’dan da yetkililerin katılacağı bildirildi. Bu hayırlı işe emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.