RADYODA TÜRKİYE KAZAKLARININ İLK TARİHÇİSİYLE

Bu resme yaklaşık 30 sene kadar olmuş. Zaman su gibi akıp gidiyor. 30 yıl önce benim de toy delikanlı olduğum bir dönem idi. Ancak Münih’teki Hürriyet radyosundaki çalışmalardan ve orada birlikte çalıştığım tecrübeli büyüklerimden çok şey öğrendim.Bunlardan biri ve önde geleni mikrofonda yanımda ayakta duran Dr. Muhabay Engin bizim Türkiye Kazaklarından çıkan çok değerli, kibar ve bilgili bir büyüğümüzdür.

Soldan sağa: Nur Kemal Pınar, Abdulvahap Kara, Dr. Muhabay Engin (1994)
Devamı…

ТАЯУДА ТҮРКИЯДА ТОҚСАННАН АСЫП ДҮНИЕ САЛҒАН КӨПТІ КӨРГЕН САНСЫЗБАЙ АТАНЫҢ ӨМІРДЕН ТҮЙГЕНДЕРІ

Осы аптада Астанаға қайғылы хабар жетті. Түркияда тұратын 91 жастағы ақсақал Сансызбай Қыдырханұлы қажы қаңтар айынын 31 күні дүниеден өтіпті. Оның жаназасы мүбарак жұма күні намаздан соң Ыстамбұлда жерленіпті. Марқұмның жаны жаннатта болсын. Отбасына және жақын туыстарының қайғыларына ортақтасып көңіл айтамын.

Мен 2018 жылдың күзінде Мимар Сінан көркем өнер университетінің профессоры, құрметті үстазым Әбдіуақап Қараның шақыруымен Ыстамбұлға барған едім. Зерттеуім Халифа Алтай және Түркиядағы қазақ диаспорасы болғандықтан 2018 жылы, 25-ші қазан күні Зейтінбұрында өмір сүріп жатқан және Түркиялық қазақтар Чанан ата деп білетін Сансызбай атаның үйіне барып сұхбат алған едім:

Devamı…


EN MUTLU KAZAK DİYASPORASI: TÜRKİYE KAZAKLARI

{jcomments on}

Doç. Dr. Abdulvahap Kara*

10.000 ile 15.000 arasında olduğu tahmin edilen Türkiye’deki Kazak Türkleri, Türkiye’ye ilk olarak 1952 yılının sonlarına doğru gelmeye başladılar. Çin’in Doğu Türkistan bölgesinden Türkiye’ye yapılan bu göç birkaç safhada gerçekleşti. Çin’in Kuomintang Hükümeti’nin Doğu Türkistan Genel Valisi Sheng Shi Tsai’a isyan eden Kazakların bir kısmı 1941 yılında Tibet üzerinden Hindistan’a iltica etti. Bunlara Elishan Elifoğlu ile Zayıf Teyci liderlik etti. Bu grup on yıldan fazla bir zaman Hindistan ve Pakistan’da yaşadı.