RADYODA TÜRKİYE KAZAKLARININ İLK TARİHÇİSİYLE

Bu resme yaklaşık 30 sene kadar olmuş. Zaman su gibi akıp gidiyor. 30 yıl önce benim de toy delikanlı olduğum bir dönem idi. Ancak Münih’teki Hürriyet radyosundaki çalışmalardan ve orada birlikte çalıştığım tecrübeli büyüklerimden çok şey öğrendim.Bunlardan biri ve önde geleni mikrofonda yanımda ayakta duran Dr. Muhabay Engin bizim Türkiye Kazaklarından çıkan çok değerli, kibar ve bilgili bir büyüğümüzdür.

Soldan sağa: Nur Kemal Pınar, Abdulvahap Kara, Dr. Muhabay Engin (1994)

Tarih alanında ilk doktor unvanını alan tarihçi Muhabay abimizle birlikte çalışmaktan her zaman gurur duymuşumdur.Bazı şeyler bulaşıcı derler. Radyoda çalıştığım yıllarda akademisyen olmak hiç aklımda yoktu. Kaderin cilvesi benim de daha sonra doktora eğitimi yaparak tarihçi olmam da acaba bu ilk tarihçi abimiz ile radyodaki ilk yıllarımda aynı odada birlikte karşılıklı oturarak, bazen kahvelerimizi yudumlayarak bazen komik fıkralar anlatarak tarih, kültür ve dil alanlarında uzun uzadıya sohbetler ederek çalışmamın da rolü var mıdır?

Tabii bunu ancak Allah bilir ama aynı radyoda çalışıp daha sonra akademisyen olan Profesör Doktor Nadir Devlet hatıralarında radyodan sonra akademik hayatta geçmeyi başaran nadir insanlardan biri olduğumu söyler.Allah Nadir hocaya rahmet eylesin, Muhabay abimize sağlıklı uzun ömürler versin.