İKİ DEĞERLİ KAZAK DEVLET ADAMIYLA ÇEYREK ASIR ÖNCE 

İlk defa Kazakistan’a 1992’de Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Almatı’da düzenlediği Dünya Kazak Kurultayı’na katılmak üzere gittiğimde tanıştığım iki değerli genç, (tabii ben de gencim) biri Alikhan Baymenov ve diğeri de Kırımbek Köşerbayev. İkisi de Kazakistan’ın önemli devlet makamlarında başarıyla görev yapmaktalar. Devlet görevlerine ek olarak Alihan Baymenov Türkiye’de dört binlik zeka ve strateji oyunu mangala tanıtımına önemli katkı yapan Dokuz Kumalak Federasyonu’nun başkanlığını da yürütmektedir. 

Biliyorsunuz, bu federasyonun teşvikleriyle biz 2008 senesinde Türkiye’de unutulmaya yüz tutan mangala oyunu tanıtım çalışmalarını başlatmış ve bunda hatırı sayılır bir başarı elde ettik. Bugün zeka oyunları okulların derslerine girdi ve milyonlarca kişi bu oyunu severek de oynuyor.  Oyunun bu seviyeye gelmesinde Kazakistan Dokuz Kumalak Federasyonu’nun payı büyüktür. Zaten halk kökünden, kültüründen gelen değere sahip çıkıyor. Dolayısıyla bazen böyle ufak kıvılcımlar büyük sonuçlara yol açabiliyor. Ama önemli olan o kıvılcımı çakabilmekte.

Kırımbek Köşerbayev ise uzun yıllar Mustafa Çokay’ın doğduğu topraklar olan Kızılorda Eyalet Valisi olarak görev yaptıktan sonra geçtiğimiz haftalarda yeni seçilen Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından Cumhurbaşkanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi. Köşerbayev’e yeni görevinde başarılar diliyorum.

İki değerli devlet adamına Allah’tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. İyi ki varsınız!

 Prof. Dr. Abdulvahap Kara