GENEL TÜRK TARİHİNİN KURUCUSU ORD. PROF. DR. ZEKİ VELİDİ TOGAN’IN AKADEMİK SOY KÜTÜĞÜ OLUŞACAK MI?

Değerli hocam Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu hocası ve Türkiye’de genel Türk tarihçiliğinin kurucusu Ord. Prof. Dr. Zeki Velidi Togan ile 1966’da İstanbul Üniversitesi’ndeki odasında çay içerken bir hatıra resmi çekilmiş. Yeri gelmişken bir hususu belirtmek gerekiyor. Togan hocanın önünde iki çay bardağı görülüyor. Bir çok kimse çayın birinin Gülçin hocamıza ait olduğunu zannediyor. Ama aslında öyle değil. Togan hoca çayı çok sevdiği için her zaman iki çay söyleyip peş peşe içermiş.

Aradan 50 yıl geçti. 2016’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Gülçin hocamla odada oturuyoruz. Masalarımız yan yana. Hocam çayını içerken bu meşhur fotoğraf aklıma geldi ve ona benzer şekilde hocamla bir fotoğraf çekildik.

Şimdi yakında buna üçüncü bir kare eklenebilir mi diye bir soru aklıma geldi. Çünkü, bizim de lisans, yüksek lisans ve doktorada eğitimleriyle Gülçin hocam gibi yakından ilgilenip yetiştirdiğimiz ve artık ders verip hoca olmuş akademisyenlerimiz var. Onlardan biriyle çekilip bu üçüncü kareyi hazırlayabiliriz.

Kimbilir belki o akademisyen de ileride kendi yetiştirdiği öğrencisiyle böyle bir resim çekilir. Dördüncü kareyi, ondan sonraki beşinci kareyi… böyle devam edip bir gelenek oluşabilir. Ayrıca böylece Zeki Velidi Hoca’nın akademik soy kütüğü de resimlerle devam ettirilmiş olur.

Bize bu bahtiyarlığı yaşamımıza vesile olan ve kendisinden feyz alarak bugünlere geldiğimiz değerli hocam Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’na her zaman müteşekkirim, Allah’tan kendisine sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Prof. Dr. Abdulvahap Kara