IKIGAI JAPONLARIN UZUN VE MUTLU YAŞAMA SANATI

Japonların dünyanın en uzun yaşayan insanları olduğu bilinmektedir. Özellikle Okinawa adasının Ogimi köyü sakinleri 100 yaşının üzerine çıkmalarıyla ünlüdür. Hector Garcia ve Francesc Miralles bu köye giderek araştırma yapmışlar ve onların uzun yaşama sırrını öğrenmeye çalışmışlar. Sonunda bulgularıyla bu kitabı yazmışlar.

Kitap epeydir tanıtılıyor ve kitapçılarda görüyordum. Ancak belli bir diyet ve yaşam tarzlarından bahsettiğini düşünerek almaya gerek görmüyordum. Bugün kızım okumuş, bana da verdi. Şöyle bir göz gezdireyim, nelerden bahsediyor diye elime aldım. Sandığımdan farklı ve faydalı bir kitap olduğunu gördüm. Ancak, burada bahsedilen Japon “ikigai” hayat tarzının herkes tarafından tam anlaşılacağını sanmıyorum. Ama yanılıyor da olabilirim. Burada anlatılanların bir kısmını kendim çeşitli yollardan edindiğim bilgi ve tecrübelerle uyguluyordum. Kitap onlarla ilgili düşüncelerimin pekişmesine yardımcı oldu. Yani kitabı anlamak için biraz hayat tecrübesi de gerekir diye düşünüyorum.

İkigai Japoncada “hep meşgul olarak mutlu olmak” anlamına geliyor. Bunun için bir insanın hayatında büyük bir hedefi olmalı ve bunu gerçekleştirmek hayatının sonuna kadar bir uğraş içinde olmalı. İkigai uzun ve mutlu yaşama sanatının temeli bu.

Bunun dışında sağlıkla yaşamak için diyetler ve aktif hayat tarzı öneriliyor. Mesela, şöyle deniyor:

  • İşe yürüyerek gidin ya da her gün en az yirmi dakikalık yürüyüşe çıkın.
  • Asansör yerine ayaklarınızı kullanın. Bu duruşunuz, kaslarınız ve solunum sisteminiz için iyidir.
  • Sosyal etkinliklere veya serbest zaman etkinliklerine katılın. Böylece televizyon önünde çok fazla zaman geçirmezsiniz.
  • Abur cuburunuzu meyveyle değiştirin. Böylece atıştırmak için daha az istek duyarsınız ve sisteminizde daha faza besleyici unsur olur.
  • Doğru miktarda uyuyun. Yedi ila dokuz saat iyidir, bundan fazlası sizi uyuşuk yapar.

Kitap bu arada önemli bir hususa dikkat çekiyor. Aktivite ve sağlıklı beslenmenin yanında zihin faaliyetlerinin de önemine vurgu yapıyor.  Yani verimli ve uzun yaşayabilmenin sırrı sadece bedensel faaliyet ve diyet değil, aynı zamanda zihnini de aktif tutmak gerekiyor. Yazarlara göre, zihni aktif tutmak ve yaşamlarımız süresince ve zorluklar karşısında hiçbir zaman yılmamak ikigai metodunun ana unsuru sayılıyor.

Eserde belirtildiğine göre, Yeshiva Üniversitesinde yürütülen bir çalışmada uzun ömürlü insanların iki ortak noktasının olduğu tespit edilmiş. Bu özellikler olumlu bir tutum ve yüksek derecede duygusal farkındalıktır. Başka bir deyişle zorluklara olumlu bir bakış açısıyla yaklaşan ve duygularını yönetebilenler uzun ömürlü olma yoluna girmiş demektir.

Sonuç itibarıyla, İkigai kitabının hayatta bir amacı olanın ve bu amacı gerçekleştirmek için sağlık ve uzun bir hayat sürmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu söyleyebiliriz. Ama tabii unutulmamalıdır ki, kimin ne kadar yaşayacağı takdir-i ilahidir. Kimsenin yarına çıkma garantisi yok. Ama elbette ne kadar yaşasak da sağlıklı ve verimli yaşamaya gayret etmeliyiz. Kitaptaki, bence, en önemli husus hayata bir hedef koyarak anlamlı bir yaşam sürmeye davet etmesidir. Uzun yaşamaktan daha önemli olan da budur. Bunu başaranlara ne mutlu!

Prof. Dr. Abdulvahap Kara