İSTANBUL’DA KAZAK KÜLTÜRÜ FOTOĞRAF SERGİSİ

KATEAD Derneğinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne Almatı’daki Temirbek Jürgenov Sanat Akademisi’nden eğitime gelen fotograf sanatçısı Ongarbek Alkharov Kazak kültür hayatı ile ilgili fotoğraf sergisi açtı.

Sergide Kazak geleneksel hayat tarzına ait kartalla avcılık, at yarışı, kilim, keçe ve nakış gibi el sanatları hususunda sanatçı Ongarbek Alkharov’un çektiği fotoğraflar yer aldı.

Zeytinburnu’ndaki dernek merkezindeki sergiye ilgi büyük oldu. Ayrıca resimlerin kalitesi ve canlı renkleri herkesin beğenisini kazandı.

Kartalla avcılık ve at yarışları geniş Kazak bozkırlarında en sevilen sporlardandır. Sanatçının bu konudaki resimleri çok ilgi gördü.

Kazak Kültür Hayatı Fotoğraf Sergisine gelenlerden Türkiye Kazaklarının genç sanatçılarından Kasım Kandemir Kazak küylerini (ezgilerini) çalarak herkesi mest etti.

Kazakistan’ın en eski sanat eğitimi veren merkezlerinden olan Temirbek Jürgenov Sanat Akademisinde sinema, fotoğraf ve el sanatları dallarında yüksek lisans yapan Ongarbek Alkharov, Janna Quvandıq, Dinara Qalmirzayeva, Rahimjan Qaldıgöz ve Dinara Kıdırmayaeva geçen hafta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin davetlisi olarak Türkiye’ye gelmiş bulunuyorlar.

Öğrencilerden Ongarbek Alkharov fotoğraf sergisi açarken, rejisör eğitimi alan Rahimjan Qaldıköz ise Türkiye Kazakları hakkında kısa metrajlı bir film çekmek için kolları sıvamıştı. Ancak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin kamera, ışık gibi çekim ekipmanlarının önceden rezerve edilmediği için bu çekim yapılamadı.

28 Nisan 2018’deki fotoğraf sergisinin açılışından sonra gelen konuklar dernekteki Kazak milli musiki sazı dombıra kursunu takip ettiler. Kursun sonunda hep birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Kurstan sonra dernekte konuklarla birlikte çaylar içildi. Bu esnada duygulu konuşmalar yapıldı. Türkiye Kazakları sanatçıları Beşir Ahmet Köse, Sedat Solakoğlu ve Ercan Tuncer ile birlikte Kazakça şarkı ve türküler söylendi, dombıra ile ezgiler çalındı. Kazakistan’dan gelen konuklar İstanbul’da böyle sıcak bir karşılama olmasından dolayı hem mutlu hem de çok duygulu olduklarını söylediler.

Giderken kapı önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler. Sanki bu anlar hiç bitmese der gibi halleri vardı. Biz de onların samimiyetinden etkilendik. Ama her şeyin olduğu gibi bu güzel buluşmanın da sonu vardı. İnşallah gelecekte daha nice böyle buluşmak üzere…