KAZAK GELENEĞİ BETAŞAR (DUVAK AÇMA)

Yeğenim Medine ve damadım Abay için Mart 2021’de yapılan Betaşar (Duvak Açma) merasiminden görüntüler. Korona virüs sebebiyle alınan tedbirler çerçevesinde düğün yapmak kısıtlandı.

Betaşar (Duvak Açma) Merasimi – İstanbul, 2021

Ancak, yemeksiz nikah merasimi yapılabiliyor. Belediye yetkilisinin kıydığı resmi nikah töreninden sonra Kazak Türklerinin “betaşar”, yani duvak açma töreni değerli sanatçı Sedat Solakoğlu ve Mehmet Alim tarafından gerçekleştirildi. Bu tören Kazaklar için çok önemlidir.

Çünkü bununla aile saadeti ve bereketi için ilk adım atılmış olur. Kazaklar tarafından kutsal sayılan dombıra eşliğinde geline nasihatlar edilir. Mesela, kaynanasına kaynatasına iyi bakması, sabahları erken kalkıp kahvaltısını hazırlanması gibi. Buna benzer aile içi saygı ve sevgi temeline davranışlar için tavsiyelerde şiirsel olarak bulunur.

Aynı zamanda kocasının aile bireyleri teker teker sahneye çağrılarak tanıştırılır. En sonunda betaşarcı ailenin mutluluğu, bereketi ve hayırlı bir yuva olması yönünde Dede Korkut gibi Allah’tan dua ve niyazda bulunur.

Töreni başarıyla gerçekleştiren ve değerli bir Kazak geleneğini yaşatan Sedat ve Mehmet’e teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Abdulvahap Kara