KAZAKİSTAN YENİ BAŞBAKANI ALİHAN İSMAİLOV

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev  bugün mecliste yaptığı konuşmada yeni başbakan olarak Alihan İsmailov’u adaylığını Meclis’e sundu ve Meclis tarafından kabul edildi. 

Kazakistan için hayırlı olsun. Genç bir politikacı ve devlet adamı yeni başbakanın Alihan ismini hayra yordum. Kazakistan’ın XX. başındaki büyük lideri Alihan Bökeyhan ile adaş. İnşallah ismi ile müsemma olup Kazakistan’ın “Yeniden Doğuş”unda önemli işlere imza atmak kendisine nasip olur. Başarılar diliyoruz.

Bu arada cumhurbaşkanı KGAÖ Barış gücünün İki gün sonra çekilmeye başlayacağını ve bu çekilmenin 10 günde tamamlanacağını ifade ettiler.

Tokayev Kazak televizyonlarından canlı olarak yayınlanan Meclis konuşmasını iki dilde yaptı.  Bunu yaparken farklı bir teknik kullandı.

Mesela, Elbaşı Nursultan Nazarbayev önce konuşmasını Kazakça tamamladıktan sonra onun Rusçasını yapardı.

Tokayev ise önce birkaç dakika Kazakça konuştu, hemen arkasından onun Rusçasını söyledi. Bu şekilde tüm konuşmasını parçalara bölerek, birbiri ardınca önce Kazakça ve sonra Rusça olarak tamamladı.

Niçin bu meseleyi böyle açarak yazma ihtiyacı duydum. Çünkü Türk basınında bu konuda yanlış bilgiler dolaşıyor. Kasım Cömert Tokayev’in konuşmalarını hep Rusça tek dilde yaptığı yönünde haberler yapılıp bunun üzerinden yorumlar yapılıyor. Oysa Tokayev tüm konuşmalarını önce Kazakça ve ardından Rusça olmak üzere iki dilde yapmaktadırlar.

Cumhurbaşkanı konuşmasının sonunda Kazakistan’da kalkınmanın yeni döneminin başlayacağını ve bunun gerçek bir yeniden doğuş olacağını söyledi. Meclis konuşmasını bağımsızlığın her şeyden değerli olduğuna da vurgu yaparak bitirdi.