KAZAKİSTAN’DA YENİ BİR KALKINMA DÖNEMİ VE GERÇEK BİR YENİDEN DOĞUŞ OLACAK MI?

Kazakistan geçen hafta ülkeyi kaosa sürükleyen olayları kontrol altına aldı ve bugün Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev yeni başbakanı atadıktan sonra Meclis’te bir konuşma yaparak Kazakistan’da yeni kalkınma dönemi ve gerçek bir yeniden doğuşun başlayacağını söyledi.

Bu sözlerden sonra bana Kazak hemşehrilerimden sorular gelmeye başladı: Hocam ne diyorsunuz, Tokayev’in bu söyledikleri gerçek olacak mı? Yoksa, yine eski tas, eski hamam Kazakistan eskisi gibi mutad sorunlarıyla yoluna devam edecek mi?

Şu anda  kimse bu konuda bir şey söyleyemez. Yorum yapmak için vakit henüz erken. Türkiye’de olduğu gibi yeni kurulacak hükümete en az 100 gün tanımak lazım. Görmek lazım.

Ondan sonra konuşmak lazım, çünkü o zaman yorum yapmak için bazı verilere sahip olabileceğiz. Bu sebeple bana bu konuda soru yöneltenlere, sabırlı olun, bekleyin, görün, diyorum. Şimdi yapabileceğimiz tek bir şey var. O da “Kazakistan’ın reformlarının başarılı olmasını ve ülkenin güçlü olmasını ümit etmek ve duada bulunmak.” Allah bu husustaki dualarımızı kabul etsin!