KENESARI HAN’IN KAFATASI BULUNDU MU?

Bugün Kazakistan’dan gelen sosyal medya haberlerine bakılırsa, uzun yıllardan beri kayıp olup bir türlü bulunamayan Kenesarı Han’ın kafatası bulundu ve Kazakistan’a verilmek üzere Rusya’da bir komisyon teşkil edildi.

Bilindiği Kazakların son hanı Kenesarı Han 1841-1847 yılları arasında Çarlık Rusya yönetimine karşı güçlü bir ayaklanmaya liderlik etmişti.

Ancak, son çarpışmada şehit düşen Kenesarı Han’ın başı gövdesinden ayrılarak Rusya’ya götürülmüştü. Han’ın kafatası Sovyet döneminde Hermitage Müzesi’nde sergilendiği bilinmektedir.

Nitekim, ünlü yazar İlyas Esenberlin’in Kazak Hanlığını anlatan 1969’da yayınlamaya başladığı üç çiltlik Göçebeler romanının sonuncu cildinde Kenesarı Han’ın mücadelesini anlatmakta ve Hermitage’daki kafatasıyla ilgili tasvirlere yer vermekteydi.

Kazakistan 1991’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra Rusya’ya birkaç başvuruda bulunarak, bilimsel araştırma heyetleri göndererek son Han’ın kafatasını geri istemişti. Ancak, Rus yetkililer böyle bir kafatasının mevcut olmadığını, Stalin döneminde imha edildiğini bugüne iddia ede gelmişlerdi.

Eğer haberler doğruysa, Kenesarı Han’ın kafatası vatanına iade edildiği takdirde büyük bir törenle han için yapılacak anıt mezara defnedilmesi bekleniyor.