KAZAKİSTAN’DA SAKA TÜRKLERİNİN KRALİÇESİ TOMRİS FİLMİ TAMAMLANDI

Filmin Kazakistan’da seneye Mart ayında Nevruz kutlamaları öncesinde gösterime girmesi bekleniyor. Sakaların efsane kadın hükümdarı Tomris’i anlatan “Tomris” filminin rejisörü Akan Satayev çekimlere 2017 yılının Nisan ayında başlamıştı. Filmde Tomris’i canlandıran oyuncunun ismi Almira Tursın. Mesleği psikolog ve kişisel gelişim uzmanı. Daha önce herhangi bir filmde oynamayan Almira, 3 aşamadan oluşan seçimlere katılıp başrol olmaya hak kazandı.

Çekimleri tamamlanmak üzere olan“Tomris” tarihi filmi gelecek sene seyircilerin beğenisine sunulacak. Daha önce, Kazakistan’ın Kapçagay, Şoncı ve Buvrabay gibi tabii güzellikleriyle ünlü tarihsel mekanlarda çalışmalarını tamamlayan sanatçı şimdi Almatı’da “Kazakfilm”in geniş arazisinde inşa edilen tarihi Babil şehri dekorasyonunda çekimlere devam ediyorlar. Bu dekoratif şehri hazırlamak için inşaatçılar altı ay çalıştılar. Filme geçen sene Ekim ayında başlanmıştı. Savaş sahnelerini daha büyük ve şiddetli göstermek için bilgisayar teknolojisinden de yararlanılacak. Filmin yönetmeni Akan Satayev Tomris’i oynamak üzere 15.000 aday arasından seçilen Almira Tursun rolü için özel kurslar alarak ata binmeyi ve eskrim yapmayı öğrendi.

Kazakistan’ın Khabar TV muhabirine filmdeki “Tomris” rolü için verdiği demeçte Almira Tursun:

– Hem eğlenceli hem de zorluklar vardı. Bazen yoruluyorsun. Rol için giydiğin kıyafetlerde sıcaktan patlıyorsun. Atla dörtnala koşturmak zorundasın. Ayrıca, rol icabı eski Türk dilini konuşmam gerekiyor. Dilim dönmüyor.

Filmin bir iki gün içerisinde çekimleri tamamlanacak ve montaj ve seslendirme çalışmaları başlayacaktır. Film önümüzdeki sene nevruz kutlamaları öncesinde seyirciyle buluşacaktır.

Ünlü yönetmen Akan Satayev “Tomris” filmi hakkında Kazinform muhabirine şunları söyledi:

“Arkadaşlar, Tomris filmini tamamladık. Böyle büyük bir tarihi olayı film yapmak benim için büyük bir onurdudr. Ayrıca, izleyicilerin önünde büyük bir sorumluluğum olduğunu da biliyorum… Biz, ekibim ve tüm aktörlerle birlikte, tüm varımızı yoğumuzu ortaya koyarak büyük bir aşkla çalıştık! Çekim ekibini, tüm oyuncuları, bize yardım ve desteklerini esirgemeyen herkesi tebrik ediyor ve şükranlarımı arz ediyorum.

Film M.Ö. 6. yüzyıl olaylarını anlatıyor. O dönemde Saka Türkleri geniş bozkırları işgale yeltenen Pers Kralı II. Kyros’u bozguna uğrattılar. Saka Türkleri ordusunun komutanı Tomris idi.

Antik Yunan tarihçisi Herodot, “Bu savaş, bana göre, iki ülke arasında bugüne kadar yapılan en şiddetli savaştı.” Filmin senaryosunda Herodot’un yazdıklarından geniş ölçüde faydalanıldı.

Khabar TV Haberi