TÜRKİYE KAZAKLARINDA BİR BÜYÜK ÇINAR DEVRİLDİ

İstanbul Zeytinburnu’nda 18 Nisan 2019 Perşembe günü sabah saat 8civarında Türkiye Kazaklarının göç kahramanlarından Madalim ata 97 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Madalim Çalışkan 1922 yılında Doğu Türkistan’ın Manas Savan bölgesinde doğdu. Babası Kerey Kazak kabilesinin bir kolu olan Esdevlet aşiretinin beylerinden Konakbay”dır.

Gençliğinde gözü pekliği, yiğitliği ve cengaverliği ile dikkatleri çekti. Milli mücadele kahramanlarından Alibek Hakim’in yanında Çin Kızılordu’suna karşı ön saflarda savaştı. Kendisi o göçün bireylerinden biri olmasının ötesinde Alibek Hakim’in çetin cengaveri ve danışmanlarından biri idi.

1951’de Osman Batur’un şehit edilmesiyle Doğu Türkistan’da silahlı bağımsızlık mücadelesi sona erince Keşmir’e geldi. Buradan Adnan Menderes Hükümeti döneminde başvurusu kabul edilip Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak kabul edildi.

Kazakların sevilen şahsiyetlerinden biri olan Hacı Madalim Çalışkan, Kazak ordusunda ezberlediği ve Türkiye Türkçesine şu şekilde çevirebileceğimiz

“Eski atam er Türk,
Biz Kazak halkıyız,
Serin dağ, büyük göl,
Sarı arka topraklarımız.
…Ata binersek rüzgarız,
Fırtına gibi koşarız,
Haydi dersek yigitçe,
Alevlenerek yanarız.
…Er Türk ezelden,
Ok delmiş etimiz.
Korkup hiç düşmandan,
Olmamışız yüz geri’

Şeklindeki Alaş Marşı’nı son yıllara kadar hep gururla söyledi.

2009 yılında Madalim ata ile görüşerek hayatını ve mücadelesini kayda aldık. Bu kayıtları en kısa zamanda deşifre edip yayınlayacağız.

Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Prof. Dr. Abdulvahap Kara