Altın Adam Altın Kaleme İlham Oldu

Kralların kalem imalatçısı olarak bilinen Visconti’nin sadece 388 adet ürettiği Altın Adam kalemini tanıtan özel bültende şu bilgilere yer verilmektedir:

THE GOLDEN MAN: İnsanoğluna Saygı

Herodot Ural dağlarının ve Hazar Denizinin doğusunda (günümüzde Kazakistan topraklarıdır) gezen göçebe kavimlere “grifinler“ altın avcıları adını vermekteydi. Ve aslında, M.Ö. 5. yüzyılın gizemli prensi Saka’nın mezarında altın kıyafetler içinde bulunduğu düşünülürse, Heredot pek yanılmıyordu.

Karanlık bir kişilik olan silahlarla donanmış savaşçı Altın Adam kendisini leopar, dağ keçisi, kanatlı at ve çiçek motiflerini temsil eden-  binlerce mücevher, değerli taş ve altınla süslerdi. Bunlar, Asya steplerinin hakimi olan bu kavimler tarafından, duygularını ve dünya görüşlerini yansıtmak için kullanılan hayvan motifi temelli sanat eğiliminin bir kanıtıdır.

Visconti’nin amacı İskit sanatının aynı motiflerini sunan Altın Adam efsanesinden ilham almış mükemmel bir kalem yaratmaktı. Bu sebeple Altın Adam ilhamini, becerikli altın ustalarımızın sanatsal bir biçimde bu gizemli savaşçının büyüsünü yeniden yarattıkları bir dolma kalem koleksiyonuna çevirdik.

Kalemin orijinal renkleri ve doğasal sembolleri size, prenslerini som altından kıyafetlerle giydirmiş olan eski kavimlerin yaşadıkları duygular ile aynı duyguları yaşatacak! Buna ilave olarak, her ne kadar uzak diyarlarda yaşamış olsalar da Roma İmparatorluğu’nun yıkılma dönemindeki göçleri sırasında bu kabilelerin Avrupa’ya kadar uzanmış olduklarını düşündüğünüz zaman, siz de Avrupa Orta Çağ tarihine aynı İskitler gibi bir katkıda bulunduğunuzu hissedeceksiniz.

THE GOLDEN MAN VERMEİL: Tüm dünyada piyasaya sürülmüş sınırlı sayıda, 388 adet üretilen dolmakalem. Malzeme: Kırmızı lake kaplamalı 925 yaldızlı gümüş. Sanatsal işçilik: 925 Gümüş yaldızlı gümüş mum. Doldurma sistemi: Power Filler doldurma sistemi. Kalem üçü: iki-tonlu kaplamalı 23k/950 Palladium Dreamtouch.

İtalyan Visconti şirketini ilhamini tarihin derinliklerinden alan bu güzel çalışması için tebrik ediyoruz 2500 yıllık Orta Asya Türk tarihinin önemli bir belgesini en güzel bir şekilde bir kaleme yansıttığı için.

Günümüzde tarihin sadece kalemin yazdıklarıyla değil, kalemin kendisi ile de yapılabildiğini gösteren ilginç bir örnek olarak gördüğüm bu çalışmayı sizlere tanıtmaktan kendimi alamadım.

Saygılarımla,

İstanbul,

Abdulvahap Kara

(Altayeli Haber Grubuna 29 Ocak 2011 tarihinde yazılan yazı)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.