NAZARBAYEV KAZAKİSTAN’IN PARLAMENTER SİSTEME GEÇECEĞİNİ AÇIKLADI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev 25 Ocak 2017 tarihinde televizyonda ulusa sesleniş konuşması yaparak Kazakistan’ın devlet başkanlığı sisteminden parlamenter sisteme geçmek üzere hazırlıklar yaptığını duyurdu. Nazarbayev kısa konuşmasında şunları söyledi:

[code language=”css”] <meta property="og:image" content=" http://www.abdulvahapkara.com/wp-content/uploads/2017/01/Nazarbayev.jpg" /> [/code]

“Çok değerli Kazakistan vatandaşları,

Sizlerin dikkatlerinize ülkemiz için çok önemli ve hayati bir konuyu sunmak ve ilan etmek istiyorum.

Konu anayasa ve kanunlarda yapılacak değişiklikler hakkındadır. Bizim önümüzde hükümet yetkilerinin paylaşımın tekrar düzenleme görevi durmaktadır.

Devrimizde zamanın gidişatı değişime uğradı. Biz de değişmek zorundayız. Bundan dolayı devlet yönetimi sistemini de yenilemenin zamanı geldi. Ben ülkenin menfaatlerini, zamanın taleplerini ve nesillerin geleceğini düşünerek böyle bir karara vardım. Özel olarak kurulan bir çalışma grubu araştırmalarının sonuçlarını takdim etti. Reform iki temel üzerinde gerçekleştirilecektir.

Birincisi devlet başkanının sosyal ekonomik süreçleri düzenlemedeki bazı yetkilerini hükümete ve diğer icra organlarına devretmesinin yerinde olacağına kanaat getirdim. O zaman bu alanlarda hükümet, bakanlıklar ve valiler tam sorumluluk sahibi olacaklardır. Yetkilerin devri gerekli kanunlardaki değişiklikler vasıtasıyla gerçekleşecektir. Bu değişiklikleri hükümet bu parlamento döneminin sonuna kadar gerçekleştirmelidir.

İkincisi ondan daha karmaşık olan görev devlet yönetimindeki kuvvetler arasındaki ilişkileri anayasa seviyesinde düzenlemektir. Bu reform çerçevesinde hükümetin oluşturulmasında parlamentonun rolünü güçlendireceğiz. Parlamento seçimlerinde üstün gelen parti hükümetin oluşumunu belirlemede kesin bir etkiye sahip olacaktır. Bu durum bakanlar kurulunun yetkili hükümet nezdindeki sorumluluğunu arttıracaktır. Buna bağlı olarak devletin yasama gücünün icra gücünün üzerindeki kontrolü de güçlenecektir. Bahsedilen bu iki temelin her birisinde sorumluluk ve ehliyetin arttırılmasıyla devlet yönetiminin verimliliği pekişecektir. Özel çalışma grubu tüm sorunları etraflıca araştırarak kamuoyuna sunmak için önerileri hazırlaması gereklidir.”

Kazakçadan Çeviren: Prof. Dr. Abdulvahap Kara

Orjinal metin için bkz: http://www.inform.kz/kz/kazakstanda-ukimetti-zhasaktauda-parlamenttin-roli-kusheytiledi-nazarbaev_a2992763

Comments

  1. Gulnara Kemelbekova Dönme
    26 Ocak 2017 - 17:23

    Кеш жарық! Бір сөзбен айтқанда, МЫҚТЫСЫЗ АҒА! Қазақшадан түрікшеге желі газеттінен жазылған хабарды аударыпсыңыз! Қазақстанда туып өткен, сол жақта оқып, жұмыс істеген қазақтар СІЗ СИЯҚТЫ ҚАЗАҚША СӨЙЛЕЙ АЛМАЙДЫ! АЛДЫҢЫЗДА СІЗГЕ БАСЫМДЫ ИДІМ!

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.