Semerkant’ın Muhteşem Registan Meydanı

Orda beni en çok Özbekistan Kültür Evindeki kocaman Registan Meydanı posteri etkiledi. Burası bence dünyanın en güzel meydanı. Uluğ Bey, Şirdar ve Tilla Kari medreselerinin birleştiği bir meydan. Çok muhteşem. Semerkant’ın en güzel yeri. 1998 yılında Semerkant’a gittiğimde gözlerimle görüp hayran kaldığım bu meydanın büyük posteri önünde bir resim çekilmekten kendimi alamadım.

Bu resimleri facebook sayfamda yayınladığımda, gazeteci ağabeyim Kemal Sallı çok güzel bir yorum yapmış. Müsaadelerinizle paylaşmak istiyorum:

“Bütününde de her santimetre karelik ayrıntısında da Altın Oran’ın izlerini taşıyan bu muhşem güzelliği oluşturanların kültürel mirasçısı olmak bile insanı mutlu ediyor. Mirasçı olmak, mirasa saygı göstermeyi, sahiplenmeyi de emreder, o mesuliyetin de bilincinde olmalıyız.

Bu güzellik hangi inanç, hangi bilgi birikimi, hangi estetik anlayışı ile oluşturulmuş; hayran kalmamak mümkün mü?..”

Elbette hayran kalmamak mümkün değildir. Ama eğer kişinin bundan haberi bilgisi yoksa, ne olacak. Önce bu mirasları tanımak bilmek gerekir. O zaman hayranlık otomatik olarak gelecektir. Burayı bilmeyen tanımayan insan elbette hayran kalmaz. Kalsa kalsa Fransız kalır.

Onun için atalarımızın bu güzel eserlerini tanıyalım, tanıtalım. Bu hususta Atatürk’ün şu sözünü hatırlamamak mümkün değildir:

“Büyük devletler kuran atalarımız, büyük ve geniş kapsamlı medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, incelemek, Türklüğe ve dünyaya bildirmek bizim için bir borçtur. Türk çocuğu, atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır”.

Abdulvahap Kara

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.