Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde Cengiz Dağcı Paneli

Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Topluluğu başkanı Eren Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan panelde, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlyas Dökmetaş, “ 35 000 civarında öğrencisi bululnan üniversitelerinde, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Cengiz Dağcı ile ilgili bir panele ve fotoğraf sergisine ev sahibi yapmaktan mutluluk duyduklarını, bu tür etkinliklere her zaman destek verdiklerini, bu tür etkinliklerin öğrencilerin gelişimnde yararlı olduğunu söyleyerek, panelistlere ve Kültür Merkezi salonunun tıklım tıklım dolduran öğrenci ve öğretim üyelerine teşekkür ve tebriklerini söyledi.

Panelin idarecisi. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emin Eminoğlu, Cengiz Dağcı ve eserlerinin Türk Edebiyatı içerisindeki yeri ve önemini belirterek sunuşuna başladı ve sözü panelistlere verdi.

Mimar Sinan Üniversitesi  Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulvahap Kara, Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında Cengiz Dağcı adlı eserini yeniden neşredildiğini, Cengiz Dağcı’nın sadece Kırım’ı değil, II.Dünya Savaşı zamanında bütün Türkistanlıları, Nazilere esir düşen bütün Türklerin çilesini anlatan bir yazar olduğunu söyledi. Kara, Cengiz Dağcı’nın Almanlara esir düşmesini, esir kamplarında ve sonrasında Türkistan lejyonu ve bu insanların çilelerini slaytlı sunumla anlattı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ise, İnsan Olarak Cengiz Dağcı, Cengiz Dağcı ile tanışması, onun kendisi üzerindeki etkisi ve Kırım Türklerinin sürgün ve sürgün mücadelesini  anlattı. Cengiz Dağcı ve sürgündeki Kırım Türklerinin mücadelesi ve ilişkileri üzerinde duran Karatay, Cengiz Dağcı Belgeselinin içeriği ve çekim sürecindeki yaşananlardan söz etti.

Panelin ardında Zafer Karatay’ın yönetmenliğini yaptığı Cengiz Dağcı Belgeseli seyredildi. Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi salonunu dolduran Öğrenci ve öğretim üyeleri uzun süre alkışlayarak filme ve panele olan beğenilerini duygularını yansıttılar.

Panelde son sözleri söyleyen Yrd. Doç. Dr. Emin Eminoğlu, “Belgeseli seyrettik. Sözün bittiği yer. Her seyrettiğimde duygularıma hâkim olamıyorum. Sözleriyle yönetmen Zafer Karatay’ı tebrik etti.

Cumhuriyet Üniversitesi rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, panelistler Abdulvahap Kara ve Zafer Karatay’a günü hatırasına birer palet vermesinden sonra, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Yücel’in kapanış konuşmasıyla etkinlik sona erdi.

Panele katılan öğretim üyeleri ve öğrencilere Abdulvahap Kara’nın yeniden basılan Cengiz Dağcı kitabı, IQ yayınevi sahibi Adem Sarıgöl tarafından hediye edildi.

http://www.internethavadis.com/mobile/kultur-sanat/32344.html

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.