Türkiye Kazaklarında İftar

Böylelikle Türkiye Kazaklarının iftarlarında dört maksat hasıl olur. 1. Oruçlulara iftar vermekle oruçlunun sevabına ortak olunur. 2. Ramazan Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne inmeye başladığı mübarek bir aydır. Bunun için Ramazana Kur’an ayı da denir. Türkiye Kazaklar bu yüzden Ramazana özel olarak Kur’an okuyup hatmederler. Böylece Ramazan’ın orucun yanı sıra Kur’an ayı olduğu da unutulmaz.

3. İftar sofrasına hocalar da davet edilerek okunan Kur’an’ın hatim duası yaptırılır. Tekbir ve salavatlar getirilir. Özellikle de Salavat-ı Makbule okutulur. Kur’an hatminin sevabı geçmiş ataların ruhlarına bağışlanır. Böylelikle geçmişler hatırlanıp memnun olmaları sağlanmaya çalışılır. Çünkü bir Kazak atasözü “Ölü memnun olmadan, diri huzur bulamaz” demektedir. 4. İftar vesilesiyle yakın akraba ve komşular bir araya gelirler. Sohbetler edilir. Kazaklarda özel bir yere sahip akrabalık ilişkiler kuvvetlenir.

Biz de hem dini, hem de milli adetleri içeren bu geleneğe uygun olarak her sene iftar vermeye çalışıyoruz. Dün de bir iftar verdik. Büyük küçük 150 kadar misafir geldi. Misafirleri 4 daire ve 1 terasta ağırladık. Dairelerde nineler, halalar, teyzeler, gelinler ve kızlar, terasta ise beyler orucunu açtı. Allah niyetimizi, oruçlarımızı, okunan Kur’an-ı Kerimleri ve dualarımızı kabul etsin. Geçmiş atalarımızın ruhları şad ve mekanları cennet olsun. Amin.

Abdulvahap Kara

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.