TÜRK DÜNYASI 2017 KÜLTÜR BAŞKENTİ TÜRKİSTAN

Azerbaycan’da gerçekleştirilen TÜRKSOY 34. Dönem Daimi Konseyi toplantısında, Kazakistan’ın Türkistan kentinin “2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilmesine karar verildi. Şeki kentinde düzenlenen TÜRKSOY 34. Dönem Daimi Konseyi Toplantısına Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Türkmenistan, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kültür bakanları ve yetkilileri katıldı. Türk Konseyi, izmir escort Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Türk Akademisi, Türk Kültür Mirası Vakfı gibi uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Türkiye’yi Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül temsil etti.

yesevi-turbesinde

Daimi Konsey 35. Dönem Toplantısı Koordinatörlüğünün Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından üstlenmesini ve toplantının 2017 yılı sonlarında Türkistan’da yapılmasını onayladı. Türk dünyasının manevi başkenti olarak da bilinen Türkistan şehrinin kuruluş tarihi IV. yüzyıla kadar uzanıyor. Burada Timur tarafından yaptırılan Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin ve onun hoca Arslan Bab’ın türbeleri bulunuyor.

Aynı zamanda Türk dünyasından çeşitli ülkelerden öğrencilerin de öğretim gördüğü Kazak-Türk Ortak Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi 1992 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Türkistan’da Türk dünyası tarihi ve kültürü konusunda çeşitli etkinlikler düzenlenmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published / Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.